Ranking | Jaka najlepsza wiatrówka i najmocniejszy pistolet bez zezwolenia?

Ranking wiatrówek

 1. Crosman Summit
 2. luneta 3-9x z krzyżykiem
 3. dobre skupienie
 4. miękka gumowa stopka
 5. myśliwska stylistyka
 6. prędkość początkowa 305m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gamo Whisper IGT
 2. gazowa sprężyna
 3. lufa z tłumikiem
 4. ergonomiczny profil
 5. taktyczna stylistyka
 6. prędkość początkowa 305m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Air Arms TX200 Mk3
 2. wysoka precyzja
 3. lufa z tłumikiem
 4. regulowany spust
 5. 2 blokady bezpieczeństwa
 6. prędkość początkowa 274m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Crosman Vantage NP
 2. azotowa sprężyna
 3. luneta 4x
 4. myśliwska stylistyka
 5. miękka profilowana stopka
 6. prędkość początkowa 300m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Weihrauch HW 97K
 2. niemiecki producent
 3. dociążenie lufy
 4. automatyczny bezpiecznik
 5. drewno bukowe
 6. prędkość początkowa 295m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę

Ranking wiatrówek pistoletów

 1. Crosman 2240
 2. kaliber 5,5mm
 3. metalowa konstrukcja
 4. blokada spustu
 5. dobra dla początkujących
 6. prędkość początkowa 140m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gamo PR-45
 2. powtarzalność strzałów
 3. zasilanie PCA
 4. stabilna praca
 5. brak dodatkowych kosztów
 6. prędkość początkowa 115m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Walther CP99 Compact
 2. realistyczny odrzut
 3. magazynek na 18 kulek
 4. nastawny bezpiecznik
 5. do 90 strzałów z naboju CO2
 6. prędkość początkowa 90m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. CZ 75 P-07 Duty
 2. polimerowa konstrukcja
 3. system odrzutu
 4. magazynek na 20 kulek
 5. czeska produkcja
 6. prędkość początkowa 110m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Weihrauch HW 40
 2. zasilanie PCA
 3. duża precyzja
 4. niemiecka jakość
 5. światłowodowa muszka
 6. prędkość początkowa 130m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę

 


TOP 10 wiatrówek karabinków

#1 Wiatrówka z lunetą Crosman Summit 4,5 mm

Wiatrówka Crosman Summit 4,5 mm z lunetą czyli wszystko co najlepsze dla szukających sprzętu w dobrej cenie. Jeżeli ktoś potrzebuje sprzętu, który szybko opanuje i zagwarantuje mu naprawdę sporo rozrywki to nie pozostaje nic innego jak inwestowanie w Crosman Summit 4,5 mm z lunetą. Ta wiatrówka pozwala bez problemów oddawać strzały na dalekie odległości i oczywiście szybko opanować sztukę idealnej celności. Spokojnie można strzelać powyżej 50 metrów, po nabraniu wprawy nawet strzały do celów oddalonych o 100 metrów nie sprawią problemów. We wszystkim oczywiście pomaga rewelacyjna luneta. Wiatrówka oczywiście ciekawie zaprojektowana jeżeli mowa o designu i niezwykle niska cena.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#2 Wiatrówka Gamo Whisper IGT 4,5 mm

Wiatrówka Gamo Whisper IGT 4,5 mm jest na pewno godna uwagi jeżeli szuka się czegoś mocnego, poręcznego. Jeżeli chce się uzyskać sprzęt niezwykle precyzyjny, pozwalający na strzelanie do najmniejszych celów. Zaletą dla wielu na pewno będzie jej waga. Dzięki niskiej wadze bez problemów trzyma się w dłoniach, nie męczy jej przenoszenie. Co jeszcze ciekawego prezentuje ten model Gamo Whisper? Na pewno to, że wiatrówka ta pracuje niezwykle cicho, co wielu będzie odpowiadało. Polecam tym, którzy nie są w stanie zdecydować się na dobrą wiatrówkę w dobrej cenie

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#3 Wiatrówka Air Arms TX200 MK3

Wiatrówka Air Arms TX200 MK3 to klasyka wśród niezliczonych modeli wiatrówek. Sprzęt zaprojektowany wiele lat temu i oczywiście cały czas cieszący się niesłabnącym powodzeniem. Nie może to dziwić skoro posiada liczne zalety. Wszystko tutaj działa jak należy, zaczynając od systemu ładowania wiatrówki i oddawania strzałów. Jak wiadomo wiatrówki sprężynowe mogą płatać figle, w tym modelu nic takiego nas nie spotka. Samo strzelanie będzie celne, wystarczy się przyłożyć. W trakcie oddawania strzałów nie ma żadnych drgań, całość przebiega płynnie. Czyli klasyka w najlepszym wykonaniu, wiatrówka Air Arms TX200 MK3 dla każdego.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#4 Wiatrówka Crosman Vantage Nitro Piston

Wiatrówka niezwykle celna, stabilna oraz cicha. To jej najważniejsze elementy, które mogą zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim sprzęt został wyposażony w nowoczesny napęd tłoka gazowego, jego moc opiera się na sprężonym azocie. Mechanika gwarantuje, że strzały oddaje się bardzo szybko. Sprzęt prawie nie drga (co wpływa pozytywnie na celność) i nie ma zjawiska odrzutu. W odróżnieniu od większości wiatrówek, ta jest naprawdę cicha co pozwala na komfortowe strzelanie. Wiatrówka posiada kaliber 4,5 mm, producent gwarantuje prędkość początkową 300 m/s, a wszystko wieńczy dość przystępna waga czyli 2,99 kg. Do wiatrówki dodatkowo dodano celownik optyczny Center Point.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#5 Wiatrówka Gamo Replay-10

Podstawowe parametry tej broni to między innymi kaliber 4,5 mm, prędkość początkowa 300 m/s, a waga 2630 g. Oczywiście wiatrówka Gamo Replay-10 to sama przyjemność ze strzelania. Wynika to z licznych elementów w jakie została wyposażona. Przede wszystkim opcja 10XQuick Shoot dzięki czemu ma się do czynienia z niezwykle szybką wiatrówką. Bez problemów, bez zbędnego ładowania oddajemy w trybie ekspresowym aż 10 strzałów. Wiatrówka ta jest idealna zarówno dla osób praworęcznych jak i leworęcznych. Samo strzelanie nie powoduje niekomfortowego odrzutu, jak ma to miejsce w wielu innych modelach dostępnych na rynku. Całość wykonana z tworzywa syntetycznego. Z jednej strony wpływa to na niską wagę sprzętu, z drugiej gwarantuję niezwykła odporność na różnego rodzaju przypadkowe uszkodzenia.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#6 Wiatrówka Browning X-blade II

Wiatrówka przygotowana w kooperacji niemieckiej firmy Umarex oraz amerykańskiej Browning. Mowa o sprzęcie doskonałym w każdym calu, który cechuje przystępna waga (tylko 3,5 kg), możliwość osiągnięcia prędkości początkowej wystrzału 240 m/s. Wiatrówka o kalibrze 4,5 mm. Wiatrówka Browning X-blade II 4,5 mm posiada wysokiej klasy kolbę polimerową dzięki czemu strzelanie jest komfortowe, zjawisko odrzutu nie powoduje dyskomfortu dla strzelca. Producent przygotował również w tym modelu wysokiej jakości blokadę wystrzału. Nie ma możliwości oddania niekontrolowanego wystrzału. Aby polepszyć użytkowanie wiatrówki nie tylko przy naturalnym świetle zadbano o montaż systemu TRU-GLO. To gwarancja użytkowania broni choćby na strzelnicy czy też przy zapadającym zmierzchu.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#7 Wiatrówka Mauser AM03

To klasyczna wiatrówka, która zadowoli zarówno osoby zaczynające przygodę ze strzelectwem jak i dla tych którzy posiadają już długi staż w operowaniu wiatrówkami. Kto poszukuje czegoś na wzór myśliwskich karabinów to wiatrówka Mauser AM03 będzie idealna. To odwzorowanie karabinu Mauser M03. Niemiecka produkcja może pochwalić się odpowiednimi parametrami takimi jak choćby doskonała waga, jedynie 3600 g. Do tego prędkość początkowa 240 m/s, a całościowa długość wiatrówki to 1160 mm. Wiatrówka jest w pełni bezpieczna, a to dzięki zastosowaniu blokady spustu. Nie ma opcji niekontrolowanego strzału. Równocześnie jest ona niezwykle odporna na różnego rodzaju przypadkowe uszkodzenia. Wynika to z faktu, że została przygotowana z tworzywa sztucznego. Samo strzelanie jest niezwykle komfortowe, wynika to z konstrukcji wynikające z tego że chwyt jest profilowany anatomicznie, łatwo i wygodnie trzyma się w dłoni. Do tego uniwersalizm czyli zarówno prawo jak i lewo ręczni mogą używać tej wiatrówki. Zastosowanie w konstrukcji tłoka gazowego gwarantuje niski poziom hałasu w trakcie strzelania.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#8 Wiatrówka Wiehrauch HW 97K

Idealna wiatrówka o odpowiedniej mocy? Warto sprawdzić co oferuje wiatrówka Wienhrauch HW 97K 4,5 mm. Ta wiatrówka pozwala osiągać wysokie prędkości początkowe wystrzału, bo aż 295 m/s. Mimo takiej mocy jest w pełni bezpieczna. Zapewnia to automatyczny bezpiecznik, który chroni użytkownika przed niekontrolowanymi wystrzałami. Należy również zaznaczyć, że w tym modelu zastosowano spust, który jest regulowany aluminiową śrubą. Dzięki temu każdy użytkownik może dopasować do swoich potrzeb siłę nacisku spustu. Samo użytkowanie w trakcie strzelania jest niezwykle komfortowe, doskonale wyprofilowana, świetnie trzyma się w dłoniach, a dodatkowo stopka gumowa wpływa na amortyzację drgań w trakcie oddawania strzałów.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#9 Wiatrówka Gamo Forest

Wiatrówka o niskiej wadze czyli jedynie 2,4 kg. Do tego ze znakomitą prędkością początkową czyli 230 m/s czyli produkt z od hiszpańskiej firmy Gamo. Dlaczego wiatrówka Gamo Forest 4,5 mm będzie doskonałym zakupem? Dzięki takim parametrom to wiatrówka idealna dla wszystkich zaczynających przygodę ze strzelaniem, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Konstrukcja broni sprawia, że jest ona niezwykle komfortowa w użytkowaniu. Poprzez odpowiednie ryflowanie chwytu przedniego i pistoletowego wiatrówka doskonale układa się w dłoni w trakcie strzelania. Nie ma możliwości, że przypadkowo się ześlizgnie. Wykończenie kolby wpływa z kolei na znaczną amortyzację w trakcie oddawania strzałów. Skoro wiatrówka Gamo Forest będzie między innymi idealnie nadawała się dla młodszych i początkujących użytkowników, to należy wspomnieć o systemach zabezpieczeń. Nie ma tutaj opcji, że dojdzie do niekontrolowanych strzałów. Za to odpowiada montaż nastawnej blokady spustu.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#10 Wiatrówka Crosman Benjamin Trail NP2

Najważniejsze parametry wiatrówki to: waga 3,6 kg, prędkość początkowa 305 m/s. Jakie mechanizmy zostały zamontowane w tej wiatrówce? Dlaczego warto nią się zainteresować? Ta wiatrówka gwarantuje, że w trakcie strzelania poziom hałasu będzie naprawdę niski. Każdy kto zacznie z niej korzystać, może być pewny, że napinanie sprężyny będzie wyjątkowe lekkie. Dzięki temu wiatrówka idealna dla osób początkujących. Zastosowanie tłoka gazowego z systemem Nitro Piston 2 gwarantuje niezwykłą płynność pracy. Szybkie oddawanie strzałów, a do tego minimalna ilość drgań. Amortyzacja na wysokim poziomie. Do tego producent wykorzystał tutaj system Clean Break Trigger czyli oddawanie strzałów jest niezwykle proste, nie trzeba się męczyć z naciągiem. Dodatkowo do wiatrówki Crosman Benjamin Trail Np2 dołączony jest celownik optyczny Center Point 3-9x40AO z regulowaną paralaksą i przykrywkami.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

 


TOP 10 wiatrówek pistoletów

#1 Wiatrówka Pistolet Crosman 2240

Wiatrówka Crosman 2240 czyli świetny sprzęt dla kogoś kto chce szybko zacząć trafiać w sam środek tarczy. Właśnie największa zaletą tej wiatrówki jest jest niebywała celność. Produkt idealnie pod tym kątem zaprojektowany, dzięki czemu każdy zaczynający przygodę ze strzelaniem na pewno je pokocha. Jak w praktyce się sprawdza? Spokojnie na dzień dobry możemy strzelać z 20 metrów do puszek czy tarczy, wyniki będą rewelacyjne. Crosman 2240. Co ważne, ten pistolet wiatrówka wystarczy na bardzo długo. Niezliczone ilości strzałów, liczne wizyty na strzelnicach i co? I cały czas działa bez zarzutu. Warto sprawić sobie tę wiatrówkę, szczególnie, że cena przystępna, a jakość znakomita.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#2 Wiatrówka Pistolet Gamo Pr-45 4,5 mm

Wiatrówka Gamo Pr-45 4,5 mm ma całą gamę zalet i dzięki temu na pewno wielu osobom będzie odpowiadała. Co zwraca uwagę przy tej wiatrówce, co jest na plus? Celność pistoletu jest znakomita, pod warunkiem, że strzelamy na krótszych odległościach. Przy strzale nie czuć odrzutu czyli mamy do czynienia ze sprzętem, który to będzie pasował szczególnie kobietom czy młodszym strzelcom, aczkolwiek każdy uzyska 100% zadowolenia użytkując to urządzenie. Pozostając przy praktycznym użyciu tej wiatrówki warto podkreślić, iż jest niezwykle cicha. Prezentuje się ciekawie, estetycznie, interesujący design. Z najlepszych materiałów dzięki czemu posłuży przez długi czas.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#3 Wiatrówka Walther CP99 Compact Blowback

Wiatrówka, która jest znakomitą repliką broni palnej. Przy jej użytkowaniu można poczuć się jakby strzelało się z prawdziwej broni. Ale naturalnie należy mieć świadomość, że wiatrówka Walther Cp99 Compact Blowback to sprzęt napędzany CO2 dzięki czemu jeden zapas ładowania gwarantuje aż 90 strzałów. Wiatrówka oferuje początkową prędkość wystrzału 90 m/s co gwarantuje znakomitą rozrywkę czy po prostu udany trening strzelecki. Za bezpieczeństwo w tym modelu odpowiada specjalistyczny nastawny bezpiecznik, wiatrówka nie wystrzeli przypadkowo, samoczynnie. Całość wykonania z najlepszych materiałów, połączenie metalu oraz polimerów. To czyni wiatrówkę niezwykle wytrzymałą.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#4 Wiatrówka Bersa Thunder 9 PRO

Wiatrówka o kalibrze 4,5 mm na naboje CO2. Jedno ładowanie sprzętu pozwala oddać nawet do 80 strzałów. Wiatrówka Bersa Thunder 9 PRO 4,5 mm ma ciekawe parametry jeżeli mowa o początkowej prędkości wystrzału. Mówimy tutaj o prędkości 122 m/s. Całość została wykonana z kompozytu ABS co gwarantuje wysoką jakość. Dla komfortu trzymania wiatrówki w trakcie treningów strzeleckich elementy chwytne posiadają specjalne zabezpieczenia. Broń nie ślizga się w dłoni. Nie należy obawiać się również niekontrolowanych, przypadkowych wystrzałów gdyż wiatrówka została wyposażona w nastawny bezpiecznik. Broń jest niezwykle lekka, waży jedynie 530 g.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#5 Wiatrówka Sig Sauer P320

Wiatrówka Sig Sauer P320 to sprzęt, który posiada doskonałe parametry, będzie idealny zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych strzelców. Kaliber 4,5 mm, prędkość początkowa 137 m/s, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiednich naboi. Wiatrówka wykonana z doskonałej jakości metalu i tworzywa sztucznego. Urządzenie strzela z tzw. samonapinaniem, a to za sprawą zastosowania spustu DAO. Dodatkowo aby uatrakcyjnić wrażenia w trakcie strzelania broń została wyposażona w odrzut zamka blow back.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#6 Wiatrówka Beretta Elite II

Wiatrówka została wykonana z tworzywa sztucznego co gwarantuje znakomitą wytrzymałość. Jest to idealna replika Beretty Elite II. Wiatrówka Beretta Elite II jest zasilana nabojem CO2, a magazynek ma pojemność 18 kulek. Początkowa prędkość wystrzału to aż 140 m/s, co czyni ten model niezwykle atrakcyjnym. Warto zwrócić również uwagę na niską wagę, tylko 690 g, co sprawia, że wiatrówkę bardzo wygodnie się nosi i trzyma w rękach. Naturalnie urządzenie wyposażono w nastawny bezpiecznik. Dzięki niemu nie ma możliwości przypadkowych, niekontrolowanych wystrzałów. Wiatrówka posiada system DAO dzięki czemu strzela z tzw. samonapinaniem. Do wiatrówki dołączone zostały okulary ochronne oraz paczka śrutu BB.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#7 Wiatrówka CZ 75 P-07 Duty Blow Back

Wiatrówka kaliber 4,5 mm, z magazynkiem mającym pojemność 20 sztuk. Urządzenie wytwarza prędkość początkową wystrzału do 110 m/s. Wiatrówka CZ 75 P-07 Duty Blow Back napędzana jest na CO2, a konstrukcja została wykonana w taki sposób, że z jednego naboju CO2 można wykonać do 60 strzałów. Samo wykonanie z najlepszych materiałów, z naciskiem na polimer. Do tego producent zastosował zabezpieczenie antypoślizgowe na miejscach chwytania wiatrówki. Nie ma możliwości, że przypadkowo się wyślizgnie z dłoni. Dla polepszenia wrażeń, odczuć w trakcie strzelania z tego pistoletu zastosowano system Blow Back. To gwarancja odrzutu i poczucie, że strzela się jak z prawdziwej broni.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#8 Wiatrówka Weihrauch HW 40

Pistolet kalibru 4,5 mm, dający możliwość strzelania z prędkością początkową dochodzącą do 130 m/s. Wiatrówka Weihrauch HW 40 4,5 mm została wykonana z tworzywa ABS oraz metalu. Takie połączenie gwarantuje niezwykle wysoką wytrzymałość sprzętu. Miejsce chwytu idealnie przystosowuje się do strzelca, broń trzyma się komfortowo. Wynika to z wyprofilowania anatomicznego tego elementu wiatrówki. Wiatrówka należy do kategorii PCA, co daje liczne korzyści. Jest dobra i tania, nie powoduje większych drgań w trakcie oddawania strzałów. Do tego należy dodać przystępną wagę, jedynie 800 g, co powoduje, że jest doskonała dla każdego.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#9 Wiatrówka Umarex XBG

Niezwykle lekki pistolet Umarex, bo ważący zaledwie 400 g, to sprzęt dla każdego, zarówno dla amatora jak i profesjonalisty. Sprzęt o kalibrze 4,5 mm, napędzana na CO2. Magazynek na 16 śrucin typu BB, równocześnie należy podkreślić, że jeden nabój CO2 pozwoli na oddanie 60 strzałów (plus – minus). Prędkość początkowa strzału wynosi w przypadku tego modelu 120 m/s. Użytkowanie wiatrówki jest komfortowe, wygodne. Producent wyposażył elementy chwytu w fakturę antypoślizgową dzięki czemu nie ma opcji aby z łatwością została upuszczona czy jej dłuższe trzymanie męczyło ręce.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

#10 Wiatrówka Rewolwer Dan Wesson 715 2,5″

Idealna replika rewolweru Dan Wesson 715, posiadająca same zalety. Urządzenie jest niezwykle efektywne, napędzane CO2, a magazynek pomieści 6 śrucin. Prędkość początkowa strzału w tym modelu wynosi 105 m/s. Należy zwrócić uwagę, że pistolet ten waży kilogram czyli jest dość ciężki ale to czyni go wyjątkowym, innym niż wiele pistoletów wiatrówek dostępnych na rynku. Bezpieczeństwo użytkownika gwarantuje nastawny bezpiecznik. Nie wystąpi niekontrolowany wystrzał. Wiatrówka Rewolwer Dan Wesson 715 2,5″ Diabolo 4,5 mm to dobry pomysł dla wszystkich szukających czegoś wyjątkowego, oryginalnego, o dobrych parametrach.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie


Jak wybierać wiatrówki, które najlepsze?

Strzelanie z wiatrówki to ogromna frajda. Nie ma znaczenia czy ma się 20 lat czy 60. Nie ma znaczenia czy jest się mężczyzną czy kobietą. Kto raz zasmakuje strzelania z wiatrówki, ten na pewno poczuje klimat, zacznie bliżej interesować się regularnym treningiem. Zanim jednak odda się pierwsze strzały, zanim pójdzie do sklepu poszukać odpowiedniego modelu, powinno się wiedzieć jakiego rodzaju wiatrówki są oferowane na rynku, wiedzieć która wiatrówka odpowiednia dla konkretnych osób.

Rodzaje wiatrówek

Jakie mamy rodzaje wiatrówek? Podstawowy podział wiatrówek to: pistolety (inaczej wiatrówka co2) oraz wiatrówki karabinki.

Wiatrówka pistolet to sprzęt dla wszystkich szukających znakomitych imitacji prawdziwego pistoletu. Wszyscy ci którzy chcą strzelać na małe odległości, tak maksymalnie do 15-20 metrów. Takie pistolety nie gwarantują równocześnie precyzji strzałów. Pistole wiatrówka działa praktycznie niezawodnie, zasilany nabojami CO2 przez co seria strzałów zostaje wykonana błyskawicznie, bez przeszkód.

Dla kogo liczy się celność wiatrówek, chce trenować idealne trafianie i do tego oddawać strzały na dalsze odległości, powinien wybrać wiatrówkę karabinek. Wiatrówka karabinek to jest zdecydowanie większa od pistoletu, a dodatkowo cięższa. Wśród tego sprzętu możemy rozróżnić wiatrówki z uwagi na mechanizm strzelania.

Wiatrówki sprężynowe czyli te, które wymagają naciągania sprężyny. Tylko poprzez to można oddać strzał. Wiatrówka sprężynowa będzie powodowała, że jej właściciel powinien liczyć się z częstym naciąganiem sprężyny, co dla niektórych niekoniecznie może być komfortowe i przyjemne. Wiatrówka na CO2 czyli te, które działają poprzez naboje CO2. Wiatrówki tego typu nie wymagają każdorazowego naprężania, brak również odrzutu przy strzałach. Wiatrówka PCA czyli niezwykle lekki sprzęt. Śrut do wiatrówki jest tutaj wystrzeliwany poprzez powietrze, które zostaje uruchomione poprzez tzw. pompkę. Wiatrówka PCP również działają na powietrze sprężone, jednak różni je od wiatrówek PCA większa moc oraz możliwość dokładnego celowania.

Na co zwrócić uwagę przy konkretnych wiatrówkach?

Jaka jest najlepsza wiatrówka, jak dobierać konkretnie odpowiedni sprzęt, na które elementy zwraca się uwagę, jak dobrać śrut do wiatrówki, jaka luneta do wiatrówki. To tylko część pytań zadawanych przez osoby nie znające tematu. Dlatego dobrze jest przybliżyć przede wszystkim informacje odnośnie najważniejszych właściwości wiatrówek i czym się kierować w momencie ostatecznych wyborów.

Moc wiatrówki ma znaczenie. Producenci oznaczają sprzęt poprzez początkową prędkość śrutu i należy wiedzieć o tym wszystko. Konkretna moc ma wpływ na celność oraz siłę śrutu. Energia pocisku wystrzelonego z wiatrówki może mieć maksymalnie 17 dżuli. Wtedy taki sprzęt można zakupić bez zezwolenia, wystarczy tylko dowód osobisty, to najmocniejsza moc legalnie dostępna dla każdego. A co na wiatrówki powyżej 17j? Tutaj już trzeba postarać się o zezwolenia. Jednak zdarzają się osoby, które samodzielnie przerabiają wiatrówki by miały większą moc wystrzału. Takie działania podlegają jednak po odpowiednie paragrafy, jest to nielegalne w naszym kraju. Wiatrówki pistolety nie posiadają zbyt wielkiej mocy początkowej, z kolei karabinki jak najbardziej. Jeżeli ktoś planuje rozrywkowe strzelanie dla odstresowania się to powinien postawić na wiatrówkę pistolet, siła strzału nie będzie miała większego znaczenia. Czyli jakby nie patrzeć, będzie się posiadało pistolet bez zezwolenia. Kto jednak planuje strzelać na dalsze odległości oraz wytrenować umiejętność trafiania do celu, to poszukuje wiatrówek z większa prędkością początkową śrutu.

Wiatrówki sprężynowe, wiatrówki CO2 czy na tzw. pompki? Powyżej jest napisane czym się różnią i dlatego wybierając wiatrówki trzeba sobie odpowiedzieć na pytania czy chcemy strzelać szybko, czy chcemy bawić się naciąganie sprężyny czy może jednak cenimy nowoczesność. Mając wiatrówkę sprężynową trzeba będzie poświęcić czasu na jej ładowanie, przygotowanie ale wszystko zostaje wynagrodzone inną cechą, mianowicie jest niezwykle celna. Posiadając wiatrówkę na CO2 celności nie uświadczymy ale odchodzą wszelkie zabawy związane z ciągłym ładowaniem sprzętu. Wiatrówka pcp to niezwykła moc strzelania, a do tego gwarantuje celność. Wiatrówka pca to z kolei gwarancja lekkiego sprzętu.

Inną kategorią stanowią osoby zawodowo posługujące się wiatrówkami. Udziały w zawodach, śrubowanie rekordów. Wiatrówka sportowa, wiatrówka karabinek to zdecydowanie coś na co zwracają uwagę.

Jak bezpiecznie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki, mimo że posiadanie sprzętu nie wymaga zezwoleń, będzie powodowało, że należy stosować zasady bezpieczeństwa. Strzelać należy tylko i wyłącznie kiedy nie ma nikogo w zasięgu strzału. Nie wolno strzelać w przestrzeni miejskiej. Zawsze sprawdzić czy wiatrówka jest odpowiednio zabezpieczona. Po każdym strzelaniu, po powrocie do domu koniecznie trzeba ją wyczyścić, sprawdzić czy nie ma żadnych uszkodzeń. Jeżeli nie czujemy się pewnie lub po prostu nie potrafimy dobrze strzelać, to pierwsze sesje urządzić pod okiem osób doświadczonych.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że najmocniejsza wiatrówka do 17j może narobić krzywdy jeżeli jest źle obsługiwana. Oczywiście, jak wyżej zaznaczono, na najmocniejsze wiatrówki, o takiej właśnie mocy nie są potrzebne zezwolenia, to jednak początkujący powinni sobie odpuścić. Brak umiejętności plus najsilniejsze legalne wiatrówki, to nie może skończyć się dobrze.

Jaką wiatrówkę wybrać, jak dopasować dla siebie odpowiedni sprzęt, jaka najlepsza wiatrówka?

Producenci oferują multum wiatrówek, o najróżniejszych parametrach. Dla kogo konkretna broń, dla kogo najmocniejsze wiatrówki, komu wiatrówka karabinek, kto może kupić sobie wiatrówkę pistolet? Nigdy nie ma jednoznacznych odpowiedzi, co specjalista, sprzedawca to inne porady.

Każdy powinien indywidualnie podchodzić do wyboru odpowiedniej wiatrówki. Co innego będzie dobre na początek, co innego wybierać będzie osoba zaprawiona w bojach, od lat parająca się strzelaniem z wiatrówki. Pomocnym dla wszystkich początkujących może być test wiatrówek. Zanim odwiedzi się sklep z wiatrówkami warto po prostu przeanalizować testy wiatrówek, dokładnie dowiedzieć się (nie tylko od strony teoretycznej) jak działają wiatrówki pca, wiatrówki pcp. Dokładnie zapoznać się czym jest tradycyjna wiatrówka, a czym wiatrówka pistolet na CO2, a jak sprawdza się w praktyce wiatrówka krótka.

Kupując wiatrówkę trzeba brać pod uwagę częstotliwość strzelania, miejsce gdzie będzie się oddawało strzały. Strzelając od święta, nieregularnie, w zupełności wystarczy standardowa, tania wiatrówka. Strzelając choćby w dużym ogrodzie nie ma co inwestować w mocne wiatrówki, nie ma co kupować wiatrówek, których zasięg jest zbyt duży. Dopiero kiedy dysponuje się możliwościami korzystania choćby ze strzelnicy, wybór wiatrówki o sporej mocy, wiatrówki z dużym zasięgiem ma sens.

Inwestować w wiatrówki z lunetą, a może jednak osprzęt dokupić później? Ponownie to indywidualny wybór. Na pewno trzeba wiedzieć, że luneta do wiatrówki, kupiona osobno, na pewno daje możliwości doskonałego doboru parametrów. Z wielu dostępnych na rynku lunet wybiera się idealnie pasującą. Jednak ten problem w większości przypadków odnosi się do zawodowych strzelców, osób dla których strzelanie z wiatrówek jest czymś więcej niż weekendowym hobby. Na początku przygody z wiatrówkami wystarczy zaopatrzyć się w broń z lunetą.

Gdzie szukać najlepszych wiatrówek?

Odpowiedź może być tylko jedna – mianowicie najlepsze wiatrówki znajdziemy w wyspecjalizowanych sklepach z militariami. To zawsze gwarancja możliwości zakupu dobrego sprzętu, profesjonalnej porady i oczywiście cena na wiatrówkę będzie przystępna. Czy jednak najtańsza wiatrówka może równać się dobra wiatrówka? Wszystko zależy od tego czego się oczekuje po sprzęcie. Można znaleźć najróżniejsze urządzenia, wiatrówka do 300 zł będzie przykładowo dobrym rozwiązaniem jako prezent dla młodej osoby. Wiatrówka do 500 zł może się okazać idealnym sprzętem dla wszystkich tzw. niedzielnych strzelców. Wchodząc głębiej w tematykę strzelania z wiatrówki można wybierać broń z wyższej półki cenowej. Wiatrówka do 1000 zł może spełnić oczekiwania już bardziej zaawansowanych strzelców. Oczywiście dobrze jest kupować sprzęt renomowanych producentów choćby wiatrówki Crosman są gwarancją doskonałej jakości wykonania oraz przystępności cenowej. I warto pamiętać, że różnego rodzaju hasła reklamowe typu najlepsza wiatrówka sprężynowa to nie zawsze pewność, że z takiego właśnie modelu niekoniecznie będzie nam się dobrze strzelało. Podkreślmy na koniec raz jeszcze – tylko indywidualne dopasowanie gwarantuje przyjemność ze strzelania.

 

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *