Jaki dobry teleskop na początek wybrać? Ranking teleskopów

Obserwacja nieba jest fascynującym zajęciem. Pod warunkiem, że robi się to nocą, kiedy warunki pozwalają na podziwianie całego nieboskłonu i oczywiście kiedy posiada się odpowiedniej klasy teleskop. Jakiego rodzaju sprzęt należy wybrać? Który teleskop dla początkujących okaże się idealnym zakupem? Jaki teleskop dla dziecka pozwoli najmłodszym odkrywać w sobie nową pasję?

  1. Celestron
  2. AstroMaster 130EQ
  3. zwierciadło: 130mm
  4. ogniskowa: 650mm
  5. waga: 11kg
  6. Sprawdź aktualną cenę

Co należy wiedzieć o teleskopach?

Najprościej mówiąc, teleskop to sprzęt, który pozwala podziwiać niebo, obserwować planety, mgławice czy komety. Daje większe doznania niż ludzkie oko. Każdy teleskop zbudowany jest z pewnych elementów.

Teleskop budowa w telegraficznym skrócie. Najważniejszy jest obiektyw i nie ma znaczenia czy będzie to teleskop astronomiczny czy teleskop dla dzieci. Każdy będzie posiadał obiektyw, oparty na lustrze lub soczewkach. Średnica obiektywu jest istotną wartością dla chętnych do obserwacji. Im większa średnica tym lepsze perspektywy oglądania. Warto nadmienić, że teleskopy posiadające soczewki, zamiast lustra nosić mogą nazwę refraktor. Kolejnym ważnym elementem teleskopów jest tubus. To tzw. rura, w której umieszczono soczewki lub lustro. Wyciąg okularowy czyli część do wkładania okularów. Okular może być przesuwany, co pozwala znajdować najlepszą ostrość do obserwacji.

Statyw jest elementem dodatkowym, szczególnie niezbędnym kiedy teleskopy są ciężkie i mogą być problemy z ich utrzymaniem w jednej pozycji. Warto nadmienić, że ktoś korzystający regularnie w teleskopu, powinien zainwestować w lunetę celowniczą. Dzięki niej można, niezależnie od prowadzonych obserwacji teleskopem, wyszukiwać nowe obiekty na niebie.

 

Rodzaje teleskopów

Teleskop Newtona, spotykana czasami zamienna nazwa to teleskop zwierciadlany. Jego funkcjonowanie opiera się na odbiciu światła. Wynika to z faktu, że zamontowane w nim są lustra. Należy wiedzieć, że są to teleskopy o dość sporych rozmiarach, w większości stacjonarne. Praktycznie spotykane teleskopy astronomiczne można zaliczyć właśnie do tej grupy. Teleskopy Newtona gwarantują spore pole możliwości, można podziwiać różnorodne i daleko położone obiekty.

Teleskop soczewkowy czyli urządzenie z zamontowanymi soczewkami. Daje możliwość prowadzenia wyrazistych obserwacji, dobre urządzenie dla każdego. To będzie idealny teleskop do planet.

Teleskop hybrydowy czyli fuzja korektora z elementami lustrzanymi. Małe rozmiary sprzętu, do tego ogromna mobilność. Typowy teleskop amatorski dla wszystkich tych, którzy planują prowadzić obserwacji w różnych miejscach.

Jaki teleskop kupić?

Wybór odpowiedniego teleskopu uzależniony jest od wielu czynników. Teleskop dla początkującego będzie miał zupełnie inne parametry niż teleskop dla zaprawionego w bojach obserwatora nieba. Ktoś zaczynający przygodę nie będzie inwestował kilku tysięcy złotych, wystarczy często przejrzeć teleskopy używane i wybrać coś z nich.

Czyli na dobry początek można postawić na dobry teleskop optyczny, mający odpowiednią średnicę lustra plus do tego prostą konstrukcję. Dzięki temu można prowadzić ciekawe obserwacje nieba jak nie pogrążać domowego budżetu.

Jeżeli ktoś decyduje się na teleskop domowy tylko i wyłącznie do prowadzenia obserwacji z własnego balkonu i mieszka w mieście, to teleskop refraktor będzie idealny. Zazwyczaj urządzenia tego typu posiadają dużą średnicą, od 150 mm w górę, co oznacza, że jest to sprzęt, którego z domu nie zabierzemy. To doskonały teleskop do obserwacji nieba gdy w otoczeniu znajduje się dużo źródeł sztucznego światła. Poza obszarem miejskim najlepiej jest korzystać z teleskopów Newtona. To idealny teleskop do obserwacji planet, komet czy większości obiektów mgławicowych.

Warto zapamiętać, że nie ma czegoś takiego jak teleskopy do wszystkiego. Każdy ma odpowiednie właściwości przez co okazuje się, że idealnie nadaje się do prowadzenia obserwacji w konkretnych warunkach.

Parametry teleskopów

Kupując teleskopy należy brać pod uwagę pewne parametry. Najważniejsza w teleskopie jest średnica lustra. Konkretna wielkość średnicy mówi o tym co będzie można doglądać za jego pomocą. Teleskop o średnicy lustra w granicach 50-70mm wystarczy by podziwiać sąsiednie planety. Teleskopy ze średnicami luster w okolicach 100mm pozwalają na dokładne oglądanie księżyca oraz jaśniejszych obiektów mgławicowych. Coś dla najbardziej zapalonych obserwatorów czyli teleskopy z lunetami o średnicy lustra powyżej 150mm.

Istotne jest również powiększenie w teleskopach. Jak interpretować powiększenie? Producenci nie przeskoczą pewnych rzeczy. Mianowicie powiększenie może być maksymalnie dwa razy większe od średnicy lustra. Czyli średnica równa się 100mm to powiększenie jest 200 razy. Średnica wynosi 130mm, to powiększenie jest 260 razy. Gdy ktoś sugeruje znacznie większe powiększenie to owszem, ma do tego prawo. Jednak w rzeczywistości nawet najlepszy sprzedawca nie oszuka praw fizyki.

Jakiej firmy teleskop na początek?

Oferta producentów teleskopów jest naprawdę okazała. Teleskop Bresser, teleskop Celestron, teleskop Opticon. To tylko wierzchołek góry lodowej. Należy mieć świadomość, że wybierając powyższe marki lub też decydując się na takie rozwiązania jak teleskopy Meade czy teleskopy Sky Watcher, na pewno nie zrobimy sobie krzywdy. Urządzenia starannie zaprojektowane, wykonane idealnie w każdym calu. Doskonałe do prowadzenia obserwacji w mieście lub na wsi. Oczywiście zawsze pojawia się kwestia ceny inwestycji w taki teleskop. Szukając odpowiedzi na hasło teleskop cena trzeba wiedzieć, że zakup nowego urządzenia renomowanego producenta. Do tego o naprawdę dobrych parametrach będzie sporym wydatkiem. Należy jednak, mimo posiadanej wiedzy, przed zakupami odwiedzić kilka miejsc gdzie profesjonalne informacje pomogą utwierdzić się co do konkretnych zakupów. Wystarczy wpisać w internecie hasła typu teleskop opinie czy teleskopy forum i będzie można poczytać sporo informacji o teleskopach.

Gdzie kupić teleskop?

Teleskopy sklep, teleskopy Allegro czy może portale z używanym sprzętem? Zacząć należy od tego, że teleskopy astronomiczne używane to na pewno ciekawe rozwiązanie. Szczególnie kiedy nie ma pieniędzy na najlepsze teleskopy (np. Dobson 8 czy Dobson 12). Początkujący obserwatorzy nieba powinni wręcz wyjść od tego typu wyboru. Pozwoli im to bliżej poznać sprzęt, zainteresować się tematyką głębiej. Nie warto kupować sprzętów nieznanych firm. Może będą to tanie teleskopy ale równocześnie ich osprzęt i właściwości będą wołały raczej o pomstę do nieba.

Spread the love

1 thought on “Jaki dobry teleskop na początek wybrać? Ranking teleskopów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *