Jaka latarka czołowa? Ranking latarek czołowych – najlepsza czołówka

Latarka czołowa czyli inaczej czołówka jest coraz powszechniejszym urządzeniem. Używają jej już nie tylko osoby decydujące się na survival, ludzie, którzy profesjonalnie się wspinają po górach czy specjalista taki jak elektryk. Latarki czołowe znajdują się na wyposażeniu biegaczy, rowerzystów. Doszło do tego, że czołówki są na wyposażeniu domów, pozwalają na komfortowe prowadzenie napraw, szczególnie kiedy zabraknie prądu.

Jaka latarka czołowa będzie znakomitym wyborem? Czym powinna cechować się dobra latarka czołowa? Gdzie znajdziemy najlepsze czołówki?

 1. Petzl
 2. Tikkina Black
 3. max moc światła: 150lm
 4. zasięg skuteczny: 55m
 5. waga: 85g
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Mactronic
 2. nomad
 3. max moc światła: 180lm
 4. wskaźnik baterii
 5. waga: 70g
 6. Sprawdź aktualną cenę

Jak zbudowana jest latarka czołówka?

Czołówka latarka to kategoria, w której znaleźć można najróżniejsze produkty, w różnorodnych realizacjach i konstrukcjach. To także różnorodność związana z funkcjonalnością i możliwością wykorzystania konkretnych modeli do danych celów. Inna lampka czołowa będzie zabierana na trudne szlaki, a zupełnie inne parametry powinna posiadać lampka czołówka do wykorzystania w warunkach domowych. Inaczej skonstruowana zostanie latarka do biegania, a w inny sposób latarka czołowa na ryby.

Po pierwsze można podzielić sprzęt typu lampki czołowe na te posiadające baterie w obudowie sprzętu i te, które mają osobną baterię. Takie rozwiązania konstrukcyjne wpływają na ciężkość latarki czołowej. Lampki czołówki z wbudowaną baterią są lżejsze od tych z osobnym zasobnikiem baterii. Oczywiście mocne latarki czołowe posiadają zewnętrzny zasobnik, te słabsze mają baterię wbudowaną. Warto tutaj krótko nadmienić, że ciekawym rozwiązaniem są latarki czołowe LED. Wykorzystanie takiego rozwiązania sprawia, że czołówka lampka gwarantuje jeszcze dłuższy czas pracy i staje się niezawodna w wielu sytuacjach.

Jaka moc czołówki optymalna?

Latarka czołowa Petzl, a może latarka czołowa Mactronic czy też zupełnie inny producent? Przy sprawdzaniu i wyborze latarek czołowych jednym z kluczowych elementów jest ich moc. Dokładniej moc źródła światła, która podaje się w tzw. lumenach. To pozwala przeznaczenie, użyteczność, sprawić, że łatwiejszy będzie wybór, wskazanie, która latarka na głowę ma być zakupiona. Jak już wyżej wspomniano, znakomitym źródłem światła są diody LED. Dlatego latarka czołowa LED o przykładowej mocy 100 lumenów może być przydatna w górach. Typowe czołówki turystyczne mogą mieć około 50 lumenów, a czołówka do biegania powinna posiadać ich trochę więcej. Maksymalna wartość latarki czołowej do biegania to 100 lumenów. Latarka czołowa wojskowa to z kolei ogromna moc. W tej kategorii poszukiwać będzie się latarek z mocą ponad kilkuset lumenów.

Źródła i system zasilania czołówek

Latarka czołowa akumulatorowa, a może coś stricte na baterie? Należy wiedzieć, że system zasilania latarek czołowych może być różny. Część modeli posiada oddzielne źródło zasilania, część z kolei jest wbudowana w latarkę czołową. Jaki rodzaj, źródło zasilania czołówki wydaje się być optymalnym? Latarka czołowa na akumulator gwarantuje na pewno oszczędności. Nie trzeba, jak w przypadku tych zasilanych bateriami wydawać pieniędzy na ich uzupełnienie. Z drugiej strony latarka czołowa z akumulatorem może się okazać nieprzydatna gdy się wyczerpie, a jej właściciel nie ma możliwości doładowania. Należy zatem wiedzieć do czego niezbędna będzie czołówka lampka i na tej podstawie określić potrzebę zakupu modelu na baterie lub akumulator.

Użycie latarek czołowych w trudnych warunkach atmosferycznych

Sięgając po najlepsze latarki czołowe warto zastanowić się nad ich możliwościami w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Śnieg, opady deszczu, wszystko to może negatywnie wpływać na tzw. czołówki. Na całe szczęście, nawet laicy będą w stanie określić możliwości danej latarki czołowej. Czy to latarka czołowa Fenix czy może czołówka Petzl, zawsze warto zwrócić uwagę na oznaczenie normy IPX. Norma ta klasyfikuje latarki czołowe w skali od 0 do 8. Gdzie wartość 0 oznacza brak odporności na wodę. Wartość 8 jednoznacznie wskazuje, że jest to latarka czołowa wodoszczelna, radząca sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Która latarka czołowa na rower, jaka latarka czołowa do pracy czy innych zajęć?

Można bez problemów dopasować różnego rodzaju właściwości latarek czołowych i dzięki temu wybrać najbardziej optymalne do konkretnych zadań. Naturalnie każdy powinien indywidualnie dopasować sprzęt dla siebie, wiedzieć która najlepsza czołówka spełni jego oczekiwania. Ale przykładowo latarka czołowa do biegania powinna cechować się średnią mocą lumenów w granicach 50-100. Równocześnie musi posiadać wygodną opaskę, łatwo się uruchamiać. Światło nie może być w tej sytuacji zbyt mocne, bo biega się mimo wszystko w miejskiej przestrzeni, gdzie po zmroku jest wiele źródeł sztucznego światła. Latarka czołowa wędkarska na pewno musi dawać gwarancję odpowiednio długiego czasu pracy bez konieczności wymiany baterii. Na ryby na pewno nie będzie dobrym wyborem latarka czołowa LED akumulatorowa.

A dla kogo najmocniejsza latarka czołowa? Mowa raczej o osobach, które wykorzystują latarki czołowe w pracy zawodowej. Latarka czołowa wojskowa powinna mieć określone, bardzo wysokie parametry. Ogromna moc, dochodząca nawet do 800-1000 lumenów. Taka moc również dla pracujących w trudnych, nocnych warunkach, gdzie nie ma dostępu do innych źródeł światła.

Latarki czołowe ranking i inne formy znajdowania najlepszych modeli

Zawsze kiedy rozpoczyna się szukanie jakiegokolwiek sprzęty typu latarki czołowe warto jest sięgać do różnorodnych źródeł.

Po pierwsze sprawdzanie informacji zawartych w miejscach takich jak ranking czołówek pozwoli zorientować się nie tylko w nowościach na rynku, nowinkach technologicznych. To źródło informacji dość skutecznie grupujące czołówki na różnego rodzaju kategorie.

Co jeżeli ranking latarek czołowych to za mało? Warto odwiedzać miejsca gdzie udzielają się specjaliści, znawcy. Zazwyczaj dzielą się swoją wiedzą poprzez takie kategorie działań jak latarki czołowe test. Pozwala to spojrzeć bardziej obiektywnie na konkretne modele.

Latarki Petzl, a może produkt no name?

Czołówki Petzl należą nie tylko do najpopularniejszych w naszym kraju (i nie tylko). Latarki czołowe Petzl są przede wszystkim doskonale zaprojektowane, wykonane, dają użytkownikowi maksimum zadowolenia. Ale w przypadku kiedy mowa o dobrych i markowych produktach, padają zawsze pytania typu ile trzeba zapłacić i dlaczego tak dużo? Dobra czołówka musi mieć swoją wartość, bo to urządzenie, które daje sporo możliwości. Oczywiście niekoniecznie trzeba sięgać po latarki Petzl. Na polskim rynku znajdują się inne urządzenia, takie jak choćby latarka czołowa Philips, Fenix czy Mactronic.

Ile zatem należy wydać na latarkę czołową? Czego szukać dla siebie pod hasłem doskonała latarka czołowa cena? Czy latarki czołowe do 100 zł to dobry pomysł? Wszystko traktowane powinno być indywidualnie. Jeżeli planuje się zakup latarki czołowej, która będzie pomocna w majsterkowaniu to nie należy wydawać ogromnych kwot. Budżet do 100 zł w zupełności wystarczy. Chcąc mieć profesjonalny sprzęt, idealny do górskich wędrówek – tutaj należy zainwestować już więcej. Szukać urządzeń o wielu możliwościach i szerokiej funkcjonalności.

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *