Ranking śpiworów – najlepsze śpiwory turystyczne – jaki wybrać?

Dobry śpiwór to podstawa. Ruszając na biwak, chcąc zapewnić sobie komfortowe warunki w trakcie wyprawy na ryby lub choćby spanie pod gołym niebem. Należy dokładnie sprawdzić każdy śpiwór. Należy dopasować go sobie pod konkretne potrzeby, przeznaczenie. Jak więc tego dokonać? Jakie parametry, cechy sprawdzać? Czy warto kupować tanie śpiwory, gdzie znajdować najlepsze śpiwory?

 1. Fjord Nansen
 2. KJOLEN XL
 3. długość: 225cm
 4. waga: 1470g
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Coleman
 2. Pathfinder ST
 3. długość: 220cm
 4. waga: 1700g
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Fjord Nansen
 2. Torget XL
 3. długość: 225cm
 4. waga: 1520g
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Coleman
 2. Telluride 200 ST
 3. długość: 208,3cm
 4. waga: 1200g
 5. Sprawdź aktualną cenę

Rodzaje śpiworów

Zasadniczo należy podzielić śpiwory na dwa rodzaje. Jest to związane z ich konstrukcją. Śpiwór mumia oraz tradycyjny śpiwór prostokątny. Jakie występują różnice?

Śpiwór mumia czyli coś co doskonale dopasowuje się do ludzkiego ciała. Taki śpiwór ma kształt anatomiczny dzięki czemu bez problemów można przyjmować w nim najróżniejsze pozycje do spania. Tego typu śpiwory to najlepszy wybór dla każdego kto ceni sobie wysoki poziom komfortu.

Śpiwór w kształcie prostokąta czyli tradycyjna rozwiązanie. Na pewno taki śpiwór gwarantuje dużą przestrzeń (pod warunkiem zakup sprzętu o odpowiednich rozmiarach). Równocześnie tego typu śpiwór nie zagwarantuje takiego komfortu cieplnego jak ma to miejsce w przypadku korzystania ze śpiworów mumia.

Każdy śpiwór posiada odpowiednie wypełnienie. Można wybrać śpiwory puchowe lub śpiwory syntetyczne. Na czym polega różnica? Jaki śpiwór będzie lepszy? Śpiwór puchowy nadaje się idealnie do wykorzystania w trudnych warunkach atmosferycznych. Ujemne temperatury, wyjścia w góry, wyjazdy do miejsc gdzie zazwyczaj panują zimowe warunki. Dobry śpiwór zimowy powinien posiadać właśnie wypełnienie puchowe. Należy zwrócić uwagę na rodzaj puchu. Może być on kaczy lub gęsi. Jaka różnica? Puch gęsi jest cieplejszy, posiada wyższy współczynnik izolacji. Ciepły śpiwór tego typu powinien posiadać oznaczenie CUI powyżej 500. CUI to nic innego jak właśnie współczynnik izolacji.

Śpiwór syntetyczny to przede wszystkim niższy koszt zakupu. Jest to wypełnienie o słabszych właściwościach niż puchowe. Mamy do czynienia ze słabszą izolacją cieplną. Jednak nie oznacza, że śpiwory syntetyczne są kiepskie. Przede wszystkim, z uwagi na właściwości, taki śpiwór będzie doskonały kiedy dojdzie do sytuacji jego zamoczenia. Śpiwór wodoszczelny czyli taki, który nawet zamoczenia nie utraci swoich właściwości izolacyjnych.

Budowa śpiwora

Każdy śpiwór posiada różnego rodzaju elementy konstrukcyjne. Czy to śpiwory dla dzieci, śpiworek do wózka lub śpiwór na lato. Są tak zaprojektowane, że można dzięki temu dobrać coś idealnego dla siebie.

Kaptur czyli element spotykany w konstrukcjach typu śpiwór mumia. Do tego kołnierz, a więc element hamujący ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza śpiwora. Zamek czyli zamykanie, dostępny w różnych wersjach. Dodatkowo niektóre śpiwory posiadają kieszeni. Pozwalają one na spakowanie dodatkowych elementów śpiwora. Trzeba równocześnie pamiętać o tym, że można trafić na dodatkowy osprzęt np. śpiwór z materacem albo śpiwór kołdra.

Termika śpiworów

Od kilkunastu lat śpiwory muszą posiadać odpowiednie oznaczenia, które wskazują na poziom standardu izolacji termicznej. Dzięki temu wiadomo, który śpiwór na lato, który śpiwór na zimę. Norma EN 13537 oznacza dokładnie czego się spodziewać po danym modelu śpiwora. Mamy górną granicę komfortu czyli T-max. Każdy mężczyzna może spać w takim namiocie bez problemów, nadmierne nagrzanie. Komfortowa temperatura czyli T-comfort. To oznacza, że kobieta może spać bez żadnych problemów. T-limit to dolna granica komfortu, w wyniku której mężczyzna może korzystać ze śpiwora ale w pozycji przykurczonej. T-extreme to temperatura ekstremalna. Taki śpiwór pozwala na spokojny sen ale nie dłużej niż 6 godzin.

Jak dobierać śpiwory?

Jaki śpiwór pod namiot? Który śpiwór lekki będzie dobry? Jaki śpiwór kupić i być zadowolonym? Należy przede wszystkim rozróżnić śpiwory ze względu na ich przeznaczenie.

Śpiwór letni czyli coś idealnie nadającego się na letnie miesiące. To będzie doskonały śpiwór pod namiot. Z uwagi na swoje właściwości może być wykorzystywany również do spania pod dachem, np. w schroniskach. Nie wymaga się szukania śpiworów z różnego rodzaju dodatkami. Idealnym będzie śpiwór 5 stopni. W ofertach sklepów tego typu sprzęt funkcjonuje pod nazwą śpiwory turystyczne. W wielu przypadkach będzie to lekki śpiwór.

Śpiwór trzysezonowy czyli coś co sprawdzi się podczas wiosny, lata i jesieni. Pozwala na komfortowy sen nawet gdy temperatury spadają do -6 stopni. Dobrze aby tego typu śpiwór posiadał kaptur oraz kołnierz.

Śpiwór zimowy czyli coś na okres zimowy. Spokojnie można z niego korzystać nawet gdy temperatura spada do -15 stopni. Tutaj należy już wybierać śpiwory puchowe. Taki śpiwór musi mieć koniecznie kaptur, kołnierz oraz listwę wzdłuż zamka.

Śpiwory wyprawowe czyli profesjonalny sprzęt dla tych, którzy wybierają się na dość trudne wyprawy np. górskie. Śpiwór taki pozwala wytrzymać nawet w temperaturach poniżej -30 stopni. Często jest to mały śpiwór, dzięki czemu jest ona bardzo dobrze pakowny.

Wybierając się pod namiot z kimś bliskim należy oczywiście wybrać śpiwór dwuosobowy. Taki śpiwór gwarantuje szybsze nagrzewanie i długie utrzymywanie odpowiedniej temperatury.

Śpiwory dla dzieci czyli przede wszystkim coś małego. Śpiwór mały, dopasowany do wysokości dziecka oraz jego wagi. Śpiwór dziecięcy nie będzie zajmował dużo miejsca. To zazwyczaj śpiwór mały i do tego śpiwór ultralekki. Warto tutaj odnotować, że w tej kategorii znajdują się takie produkty jak śpiworek do wózka.

Śpiwory których producentów warto kupić?

Śpiwór cena czyli hasło, które oznacza, że każdy będzie miał inną kwotę do wydania. Szukając odpowiedzi na pytania typu ile kosztuje śpiwór, jakie są ceny śpiworów dobrych należy zaznaczyć, że za jakość się płaci. Warto inwestować w produkcje wysokiej klasy, od czołowych producentów. Śpiwór Softshell, śpiwór Northface to na pewno gwarancja uzyskania wszystkiego co najlepsze. Topowi producenci oznaczają dokładnie swoje śpiwory. Wiadomo który śpiwór 20 stopni, który śpiwór 5 stopni, a który śpiwór 2 osobowy się sprawdzi na biwaku. Dobrze jest pamiętać, że na konkretne warunki trzeba dopasować śpiwór indywidualnie. Czy będzie to śpiwór ultralight czy śpiwór trzysezonowy. Muszą one posiadać odpowiednie właściwości.

Gdzie kupić dobry śpiwór?

Skoro wiadomo jaki śpiwór kupić, to należy poznać miejsca w jakich dokona się zakupu. Na pewno warto przed wydaniem pieniędzy odwiedzić miejsca gdzie informacjami o śpiworach dzielą się profesjonaliści. Ranking śpiworów, test śpiworów pozwala zorientować się w najnowszych trendach. Do tego takie hasła jak śpiwory opinie pozwalają poznać zdanie innych użytkowników.

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *