Jak sobie poradzić z wilgocią na budowie?

Budowa domu to skomplikowana operacja. Od momentu zakupu ziemi, poprzez projektowanie, załatwienia niezbędnych zgód i dokumentacji, a skończywszy na pracach budowlanych i aranżacyjnych. Każdy etap budowy to ogromne wyzwanie. Kiedy prace są już na finiszu, okazuje się, że pozostanie tylko wykończenie wnętrz, może pojawić się wilgoć. Próby jej zwalczania, poprzez wietrzenie, grzanie nie przynoszą żadnych skutków. Dlatego należy skorzystać z profesjonalnych rozwiązań.

Jednym z profesjonalnych sposobów na usunięcie wilgoci będzie wykorzystanie osuszaczy. Zanim jednak przekonamy się, jak działają i co mogą zrobić, warto wiedzieć, skąd bierze się wilgoć i jak rozpoznać, że mamy z nią do czynienia.

Skąd wilgoć w naszym domu?

Budując dom, niezależnie od etapu realizacji, należy starannie przyglądać się różnym jego elementom. Wilgoć może pojawić się już na etapie murowania ścian. Oczywiste jest, że jednym ze składników materiałów budowlanych jest woda, dlatego nikogo nie powinno to dziwić. Kolejnym etapem jest stan surowy zamknięty. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, która wymaga regularnego wietrzenia i grzania w budynku. Tynki i posadzki, czyli kolejny etap prac budowlanych, szczególnie upodobany przez wilgoć. Samo kładzenie tynków wymaga ogromnych nakładów wody, która oczywiście gdzieś musi się znaleźć. „Wchodzi” w ścianę, po czym następuje proces odparowania. Sytuacja identyczna występuje przy posadzkach.

Wilgoć w budowanym domu? Jak to sprawdzić?

Chcąc przekonać się o tym, czy rzeczywiście pojawia się problem z wilgocią w budowanym domu, należy bacznie wszystko obserwować. Szczególnie zwraca się uwagę na sytuację, kiedy okna zaczynają parować. To znak, że mamy do czynienia z wilgocią. Dodatkowym znakiem będzie woda, która skrapla się z okien i wokół nich. Jeżeli zauważymy, że kolor ścian ulega zmianom, możemy myśleć o urządzeniach do usuwania wilgoci. Naturalnie można profesjonalnie wykonać badania poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który dokładnie zmierzy, jaka wilgotność jest w danym miejscu.

Skuteczna walka z wilgocią w budowanym domu?

Najprościej będzie skorzystać z możliwości wynajęcia osuszacza. Nie ma sensu go kupować, gdyż raczej w przyszłości się nie przyda. Dodatkowo wynajem urządzenia nie kosztuje zbyt wiele, dzięki  czemu domowy budżet nie odczuje w żaden sposób takiej inwestycji. Co ważne, osuszacz, który ma pomóc zwalczyć wilgoć, powinien być dokładnie skonfigurowany pod konkretne warunki. Zatem trzeba starannie określić poziom wilgoci, powierzchnię pomieszczenia, a także dobrać efektywną moc osuszacza do skutecznej pracy.

Tekst w oparciu o materiały: osuszanie budynków w Gdyni

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *