Jak wybrać zbiornik hydroforowy?

Zbiorniki hydroforowe to nieodłączny element instalacji zasilającej budynki w wodę z własnego ujęcia. Pozwalają magazynować wodę czerpaną ze studni, równocześnie gwarantują utrzymanie ciśnienia wody na odpowiednim poziomie. Wybór odpowiedniego zbiornika nie jest jednak łatwym zadaniem. Należy dokładnie zapoznać się z parametrami różnych modeli i dopasować je do swoich potrzeb. Jak zatem wybrać najlepszy zbiornik hydroforowy? Co trzeba sprawdzić przed zakupem?

Szukając odpowiedniego zbiornika hydroforowego, na wstępie istotne jest to, w jakich celach woda będzie wykorzystywana. Czy będzie użytkowana w celach spożywczych, bytowych? Czy może jednak czerpana woda będzie używana np. w systemach nawadniania? Kolejna rzecz tyczy się rodzaju zbiornika. Producenci oferują dwa rodzaje urządzeń: zbiorniki hydroforowe ocynkowane oraz zbiorniki hydroforowe przeponowe. Czym się różnią?

Zbiorniki ocynkowane i przeponowe – różnice

Zbiornik hydroforowy ocynkowany może być wykorzystywany w instalacjach przeznaczonych dla rolnictwa czy przemysłu. Nie ma również problemów, aby tego typu urządzenie dołączyć do instalacji domowej. Ocynkowane zbiorniki hydroforowe nie wpływają na jakość i smak wody, pod warunkiem zakupu urządzenia z atestem PZH. Nie posiadają gumowej membrany, co ma wpływa na niski koszt użytkowania oraz bezawaryjność. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ocynkowane zbiorniki wymagają stałego uzupełniania powietrza w zbiorniku.

Zbiornik hydroforowy przeponowy, zwany inaczej membranowym, wyposażony jest w przeponę. Ów przepona ma za zadanie gromadzić pompowaną wodę. Zaletą takiego rozwiązania jest brak kontaktu wody ze ścianami urządzenia, co zapobiega korozji urządzenia oraz zanieczyszczeniom. Zbiornik przeponowy jest prosty i szybki w montażu, równocześnie nie wymaga regularnej obsługi. Zwrócić należy uwagę na fakt, że membrana po wielu latach pracy będzie wymagała wymiany. Brak napowietrzania wody powoduje, że należy dodatkowo zainwestować w systemy, które będą usuwały żelazo i mangan.

Pamiętajmy, że zbiorniki przeponowe należy montować w miejscach o niskich wahaniach temperatur. Dlatego najczęściej montuje się je w piwnicach czy garażach. Zbiorniki ocynkowane mogą być z powodzeniem instalowane „pod chmurką”. Nie mają membrany, zatem warunki atmosferyczne nie mają negatywnego wpływu na stan urządzenia.

Pojemność zbiornika

Istotny parametr, decydujący o wyborze odpowiedniego zbiornika. Musi być dopasowany pod kątem zapotrzebowania w wodę domu, systemu nawadniania. Do tego powinien być dostosowany do pompy, z którą współpracuje oraz wydajności studni. Tylko w taki sposób można zapewnić stały dostęp do wody i o odpowiednim ciśnieniu. Dla tradycyjnej rodziny 2+2 wystarczy zbiornik o pojemności 200 – 300 litrów. Warto jednak zwrócić uwagę na wielkość domu, długość instalacji oraz ilość sprzętów wymagających zasilania wodą (np. pralka, zmywarka).

Wybierając zbiornik, który będzie użytkowany celem obsługi systemów nawadniających, do podlewania, zdecydowanie preferuje się urządzenia o większej pojemności. Pozwoli to zapewnić instalacji odpowiednio duże ilości wody przy wymaganym ciśnieniu. Duży zbiornik będzie również dobrym pomysłem przy niskich pokładach źródła wody.

Jakość wykonania zbiornika

Wybierając zbiornik hydroforowy, koniecznie trzeba sprawdzić z jakich materiałów został wykonany. Urządzenie ma służyć latami, nie powinno zbyt szybko korodować, nie wspominając o szybkiej eksploatacji poszczególnych elementów zbiornika. Wybór sprzętu przygotowanego w oparciu o kiepskie materiały to pewność, że dość szybko mogą pojawić się kłopoty z jego prawidłową pracą. W ostateczności dojdzie do sytuacji, że konieczna będzie wymiana urządzenia, zatem poniesienie kolejnych kosztów.

Decydując się na zbiornik hydroforowy, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, możliwości współpracy z konkretną pompą oraz wydajnością studni. Jednak nie należy zapominać, że znaczenie ma również to, kto jest producentem danego urządzenia. Wybór znanych firm, które od dekad oferują zbiorniki hydroforowe to gwarancja żywotności i znakomitej wydajności.

Pomoc w realizacji materiału: https://tophydro.pl

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *