Lotnictwo wojskowe – o blogu i najważniejsze wydarzenia z historii

Lotnictwo wojskowe od zawsze fascynuje, od zawsze budzi zachwyt. To jednak nie tylko maszyny wykorzystywane do celów wojennych, wiele konstrukcji, wiele wynalazków dla lotnictwa wojskowego zostało wykorzystywanych w późniejszym czasie do rozwoju lotnictwa cywilnego czy też pozwoliło wprowadzać udogodnienia technologiczne w innych sferach życia. Na blogu tym będzie można znaleźć multum informacji związanych z wojskowym lotnictwem, poczytać o ciekawostkach, sprawdzić również liczne fakty historyczne czy też dowiedzieć się o tym jak rozwój tej branży pomaga w życiu codziennym. Warto jednak na początku poznać podstawy historyczne, sprawdzić poniższy, krótki zarys historii lotnictwa, najważniejsze fakty z ubiegłego wieku.

Od momentu pierwszego przelotu maszyną latającą, w wykonaniu Wrighta minęło zaledwie 113 lat, a do pierwszych formacji wojsk lotniczych trzeba było czekać dokładnie do roku 1909 kiedy to Francuzi zainteresowali się tematyką wykorzystywania samolotów w walce z wrogiem. Rok później Rosjanie rozpoczęli tworzenie odpowiednich jednostek lotnictwa wojskowego, następnie Włosi i Brytyjczycy, po czym w wyniku działań I wojny światowej wdrożono produkcję i szkolenie lotników do celów wojskowych na skalę masową, każdy kraj który mógł sobie na to pozwolić, zauważył liczne korzyści z posiadania floty samolotów wojskowych.

Na przestrzeni stulecia rozwijano lotnictwo wojskowe, największe kraje inwestowały znaczne środki finansowe w nowoczesne technologie. Pierwszym ciekawym odkryciem było zastosowanie przez Niemców w 1916 roku karabinów maszynowych które były zsynchronizowane z obrotami śmigła samolotu. To wydarzenie wpłynęło na rozwój tego typu broni, jej wielkich możliwości zastosowania w trakcie walk. Dwa lata później, 5 listopada 1918 roku w Polsce wykonano pierwszy lot bojowy samolotu, do dziś w tym dniu obchodzone jest święto lotnictwa polskiego. Do niezwykle ważnych odkryć w ramach lotnictwa wojskowego należy zaliczyć radar. Co prawda idea urządzenia została opracowana na początku XX wieku, jednak to około 1935 roku Brytyjczycy jako pierwsi zastosowali to urządzenie do celów wojskowych, ochrony granic powietrznych. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest zrzut bomby atomowej w celach walki wojennej. Nastąpiło to w roku 1945, USA zrzuciły dwie bomby na Japonię. Również wojska amerykańskie dokonały, za pomocą bombowca B29 pierwszego oblotu kuli ziemskiej bez lądowania. Lot trwał 90 godzin, a bombowiec był tankowany w trakcie lotu. Ważnym odkryciem dla lotnictwa wojskowego, a następnie cywilnego jest oczywiście komputer pokładowy. Pierwszy z nich został przetestowany w roku 1954, w Stanach Zjednoczonych i nosił nazwę Whirlwind. Godnym odnotowania wydarzeniem z dziedziny lotnictwa wojskowego jest również rozpoczęcie badań amerykańskich naukowców nad tworzenie samolotów trudnowykrywalnych tzw. Stealth. Takie badania rozpoczęto w roku 1977, a do dzisiaj rozwinęły się w sposób znakomity.

To najważniejsze fakty związane z rozwojem lotnictwa wojskowego, wynalazkami czy wydarzeniami które znacznie zmieniły oblicze szeroko pojmowanego świata samolotów. W kolejnych wpisach będziemy już szczegółowo zajmowali się licznymi sprawami tej tematyki.

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *